web counter

Zeytinköy’e kadın eli değdi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren TOBB Antalya Kadın Girişimciler İcra Kurulu, Muratpaşa Belediyesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ve Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Zeytinköy Kadın Emeği Eğitim Merkezi Projesi’nin sonuç toplantısı ATSO Meclis Salonu’nda yapıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç’in katıldığı toplantıda Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, TOBB Antalya Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanı Ayla Yüksel ve programdan yararlanan Zeytinköy Mahallesi sakinleri de katıldı.
“Kadınsız ekonomi tek kanatla uçmaya çalışan kuş gibidir”

Zeytinköy’e kadın eli değdi

Zeytinköy’e kadın eli değdi

Toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, programda emeği geçen tüm kurumları ve projede yer alan herkesi tebrik etti. Kadınların ekonomide yer almamasını tek kanatla uçmaya çalışan bir kuşa benzeten Başkan Davut Çetin, “Kadınların Türkiye’nin ekonomik, sosyal, siyasal yaşamına daha etkin katılmasını bir kalkınma ve uygarlık meselesi olarak görüyorum. Ülkemiz nüfusunun yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Kadınlarımızın içerisinde aktif olarak yer almadığı bir ekonomiyi tek kanatla uçmaya çalışan bir kuşa benzetiyorum. Ülke ekonomisinin tek kanatla yükselme imkanı yoktur. Kadınlarımızı mutlaka ekonomiye üretici güç olarak dâhil etmek durumundayız” dedi.
Kadınlarımızı evlerden ve görünmez duvarların ardından çekip çıkarmalıyız
Kadın işsizlik rakamlarının da önemli bir seviyede olduğuna değinen Başkan Davut Çetin, “TUİK rakamlarına göre ülkemizde 3,5 milyon işsiz vatandaşımız bulunuyor. Bu rakamın 1,5 milyondan fazlası ise kadın işsizlerimiz. 1 milyon 400 bin kadınımız da çalışmaya hazır olmasına rağmen iş aramayı bırakmış durumda. Bunun yanında 11 milyon kadınımız ise kendisini ev kadını olarak tanımlamakta. Yani 12,5 milyonu bulan bu rakam işsizlik istatistiklerine dahil değil” şeklinde konuştu.

zeytinkoy_10
Kadınların iş hayatına atılması için herkesin üzerine görevi eksiksiz yapması gerektiğine de değinen Başkan Davut Çetin, “12,5 milyon kadınımız üretime katılmazken Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasında hedeflediğimiz yere ulaşması mümkün görünmüyor. Bu yüzden hep birlikte el ele vererek kadınlarımızı evlerden ve çevrelerine örülmüş görünmez duvarların ardından çekip çıkarmalıyız. Kadınlarımıza ulaşarak, içlerindeki girişimci ruhu ortaya çıkarmalarına yardımcı olmalıyız” ifadelerini kullandı.
Kadınlar üretip kadınlar kazanacak
Zeytinköy projesinin de bu konuda önemli bir adım olduğunu ifade eden Başkan Davut Çetin, “Bugün Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu, Muratpaşa Belediyesi işbirliğinde BAKA destekli olarak son derece değerli bir projenin tanıtım toplantısında bir aradayız. Bu proje bünyesinde açılacak kurslara katılım için okur-yazarlık ön şartının yerine getirilmesi gerekiyordu. Bunu da Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi’mizin değerli eğitimcileri tarafından 120 saatlik okuma-yazma kursları düzenlenerek sağlandı. Bugün de okuma yazma kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize de sertifikalarını vereceğiz. Zeytinköy Kadın Emeği Eğitim Merkezi Projesi, kadınlarımızı el becerilerine dönük olarak eğitecek, bilgi düzeylerini sertifikalandıracak, ürettikleri ürünleri ekonomik bir değer haline getirmelerinin yolunu göstermeyi amaçlayan son derece değerli bir çalışma. Proje kapsamında, Zeytinköy’ün Doğuyaka, Gebizli, Kızılarık ve Yeşildere mahallelerinde yaşayan kadınlarımıza el becerilerini Halk Eğitim Merkezi kurslarıyla geliştirerek belgelendirebilecekleri, satış imkânları olan cazip ürünlere dönüştürebilecekleri, birlikte üretip satış yapabilecekleri, yıl boyu kazanç sağlayabilecekleri bir eğitim merkezi kazandırılacak” diyerek sözlerini noktaladı.
Zeytinköy halkıyla güzelleşecek
Projenin içerisinde yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, projenin Zeytinköy’ün olumsuz imajını değiştirmek adına çok önemli olduğunu söyledi. Zeytinköy’ün Antalya’da olumsuz bir üne sahip olduğunu ifade eden Başkan Uysal, “Bu proje ilk karşımıza geldiğinde çok büyük bir heyecan duymuştuk. Bu heyecanım bugün de artarak devam ediyor” dedi.
Zeytinköy’ün güzelleşmesinin orada yaşayan halk ile olacağını da ifade eden Başkan Uysal, “Zeytinköy için pek çok projeyi önümüze getiriyorlar. Ancak bunların çoğunluğu inşaatlarla ilgili projeler. Benim isteğim burada gerçekleştirilecek projelerin yaşayan halk ile yapılmalıdır. Bu yüzden Zeytinköy Kadın Emeği Eğitim Merkezi Projesi benim için çok önemli” şeklinde konuştu.
TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu da projenin önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından proje kapsamında okuma yazma kursunu bitiren kursiyerlere sertifikaları katılımcılar tarafından verildi.

Yazar

İlgili Haberler

Bir Yanıt bırak

*