web counter

Vali Yazıcı, Manavgat Yangınını Konu Alan Sergisinin Açılışını Gerçekleştirdi

20210920_024232

Vali Ersin Yazıcı, 28 Temmuz’da başlayıp Manavgat ve çevre ilçelerde birçok alanın zarar görmesine neden olan büyük orman yangınlarının konu edildiği Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından hazırlanan “Yangın Yeri” isimli fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Vali Yazıcı açılış kurdelesini kestikten sonra; “Bu büyük yangının unutulmaması gerekiyor. Sergide emeği geçenleri tebrik ediyorum. Rabbim bir daha göstermesin.” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından 28 Temmuz’da Manavgat’ta başlayıp çevre ilçelere de sıçrayan orman yangınını konu alan “Yangın Yeri” isimli fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Vali Yazıcı’nın yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Sanayici İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, Antalya Genç İş Adamları Derneği (ANTGİAD) Başkanı Osman Sert, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege ve ormancılar ve itfaiyeciler ile çok sayıda kişi katıldı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da 4 noktada başlayan, 10 gün süren, 8 kişinin hayatını kaybettiği, 75 bin hektarlık alanın kül olduğu Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını, DHA tarafından fotoğraf sergisine taşındı. Antalya Kent Müzesi’nde ‘Yangın Yeri’ isimiyle yer alan fotoğraf sergisinde, Demirören Haber Ajansı (DHA) muhabirlerinin Manavgat’taki büyük yangında çektiği çarpıcı fotoğraflar Işıklar Caddesi üzerindeki Vatan Binası’nın 450 metrekarelik kapalı salonunda yer alıyor. Manavgat’ta başlayan ve komşu ilçeler Akseki, İbradı, Gündoğmuş ve Alanya’da 59 mahalleyi yok eden büyük yangında DHA muhabirlerinin çektiği çarpıcı fotoğraflar, ‘Yangın Yeri’ isimli eş zamanlı 2 sergide Antalyalılarla buluştu.

24 Bin Fotoğraf Arasından Seçildi
Tüm Türkiye’nin seferber olduğu, nefesini tutarak izlediği ve 220 saatin sonunda kontrol altına alınabilen büyük yangında DHA Antalya Bürosu’nun muhabir ve foto muhabirlerinin 10 gün süresince çektiği 24 bin fotoğraf arasından seçilen 45 fotoğraf, Antalya Kent Müzesi Vatan Binası’nda ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi H Blok Atrium’da eş zamanlı olarak ‘Yangın Yeri’ ismiyle açıldı. Sergi salonunun önünde yangın bölgesinde zarar görmüş arazöz, traktör, otomobil, su motoru, motosiklet gibi materyallerde sergilendi.

Bu Tür Felaketlere Karşı Daima Hazırlıklı Olmalıyız
Sergide emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Yazıcı; “O günlerin unutulmaması gerekiyor. Bu tür yangın ve felaketlere karşı daima hazırlıklı olmalıyız. Bir buçuk ay geçti unutmadık ama böyle belgelenmiş olması mutlaka ileriki tarihlerde bu serginin çok önemli olduğunu hatırlatacak. Güzel bir sergi, güzel bir çalışma olmuş. Emeği geçenleri tebrik ederim. Allah bir daha böyle büyük bir yangınla bizi test etmesin inşallah” dedi.

DHA’nın 10 gün açık kalacak ve ücretsiz gezilebilecek ‘Yangın Yeri’ sergileri, toplumda farkındalık yaratmak, iklim krizi ve yeşile/doğaya dikkat çekmeyi amaçlıyor. Açılışın sonunda Vali Yazıcı ve protokol üyeleri Manavgat yangınında omuz omuza alevlere karşı savaşan ormancılar ile itfaiyeciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yazar

İlgili Haberler

Bir Yanıt bırak

*