web counter

Raylı sistem için Başkan Türel’den sandığa davet

“Pazar günü oy kullanın”

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, vatandaşları 31 Ağustos Pazar günü yapılacak Meydan- Aksu EXPO raylı sistem hattıyla ilgili referandumda oy kullanmaya davet etti. Türel, “Pazar günü yapacağımız oylamayla belki de Antalya’dan Avrupa’ya ve dünyaya katılımcı yönetim neymiş bunun en güzel örneğini göstereceğiz” diye konuştu. Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp de “Bu projeye hayır demek, çılgınlıktır, deliliktir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünyada örneğine az rastlanacak bir uygulamaya imza atarak; 200 milyon liralık dev projeyi halka soruyor. Başkan Türel seçimlerden önce söz verdiği gibi, EXPO- Meydan raylı sistem hattı için sandık kuruyor. Güzergah üzerinde bulunan 20 mahalle, 31 Ağustos 2014 Pazar günü, sandığa giderek raylı sistem için oy kullanacak. Vatandaş istemezse, sadece Antalya’nın değil tüm Türkiye’nin en büyük projelerinden biri iptal edilecek.

Başkan Menderes Türel, raylı sistem güzergahındaki Yeşilova ve Kızıltoprak’ta mahalle toplantıları düzenleyerek, vatandaşları referandumda oy kullanmaya davet etti. Toplantılara, Yeşilova, Mehmetçik, Topçular, Tarım, Yeşilova, Yenigöl, Yeşilköy, Kızıltoprak ve Meydan Kavağı muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Antalya’ya çağ atlatacak dev projeyi vatandaşlara anlatan Türel, referandum hakkında bilgi verdi. Projeyi 31 Ağustos’ta sandık koymak suretiyle vatandaşlara soracaklarını söyleyen Türel, “Antalya’da büyük proje adına ne varsa önce vatandaşlarımıza sizlere soracağız. Bana yap diyorsanız sizin hizmetkarınız olarak elimizden ne geliyorsa yaparız. Bu yatırımı istemiyoruz diyorsanız başımın üstüne deriz, başka bir hizmetle uğraşırız” dedi.

ANTRAY 50 BİN KİŞİ TAŞIYOR

Başkan Türel şunları söyledi: “Antalya’nın en önemli tarihi yatırımlardan bir tanesini inşallah bu bölgeye yapmak için kolları sıvıyoruz. Geçmişte Antalya’da hafif metro dediğimiz bir kısmı yer altında bir kısmı cadde tramvayı olan sistemi devreye soktuk. O dönemde eleştirildim, sitemlere maruz kaldım. Bizim derdimiz millete hizmet etmekti. Birçok vatandaşımızın aklında soru işaretleri vardı. Katlanılan külfetin karşılığında gelecek nimet çok iyi takdir edilip, anlaşılamadığından bu sitemler söz konusu oldu. Bugün her gün 50 bin kişi, zaman zaman seçim kaybetmemize vesile olarak gösterilen bu raylı sistemde taşınıyor. 50 bin vatandaşımız dünyanın en modern, en çağdaş şekilde klimalı ortamda serin serin yolculuk yapıyor. Bugün gelinen noktada yaptığımız işlerin vatandaşlarımızın hayrına yararına olduğu ortaya çıktı.”

HALK NE DERSE O

Geçmişte edindiği tecrübeleri bugün daha farklı bir noktaya taşıyan, değişen Menderes olarak Antalya’da büyük proje adına ne varsa önce vatandaşlara soracağını ifade eden Başkan Türel, “Bana yap diyorsanız sizin hizmetkarınız olarak, elimizden ne geliyorsa yaparız, neticeye ulaştırırız. Ama biz bu hizmeti, yatırımı istemiyoruz, bizim rahatımızı kaçırabilir diyorsanız o da başımın üstüne. O zaman vatandaş bu yatırımı istemiyormuş deriz, başka bir hizmetle uğraşırız ve yolumuza devam ederiz” dedi.

ŞEFFAF YÖNETİM DEMOKRATİK KATILIM

Antalya tarihinde belki de ilk defa 31 Ağustos Pazar günü 20 mahalle muhtarlığına sandık koyarak, vatandaşların proje için görüşlerinizi soracaklarını kaydeden Türel, şöyle konuştu:

“Aynı seçimlerde olduğu gibi sandık başlarında görevli arkadaşlara kimliklerinizi göstererek,  imza karşılığı, damgalı zarfların içerisine EVET ya da HAYIR damgalı oy pusulalarını koyarak, oylarınızı kullanmanızı istiyoruz. Şeffaf yönetim, demokratik katılımı en güzel şekilde sergileyeceğiz. Bu aynı zamanda demokrasinin güçlenmesi demektir. Pazar günü yapacağımız bu oylama ile Antalya’dan Avrupa’ya ve dünyaya katılımcı yönetim neymiş en güzel örneğini sizlerle beraber göstereceğiz.”

SANDIĞA GİDİN ÇAĞRISI

Vatandaşlardan Pazar günü sandık başına giderek oy kullanmalarını isteyen Başkan Menderes Türel, “Pazar gününde, bir tatil gününde muhtarlığa gidip oy atmak zahmetine değer mi diye düşünmeyin. Konu komşu bütün dostlarınızı Pazar günü muhtarlıklara gidip oy atmaları için ikna edin. Çünkü bu sizlerin demokrasimize vermiş olduğunuz değerin de bir teyidi olacak. Eğer sandıklardan çıkacak sonuçlarda ‘Evet, biz Meydan son duraktan havaalanı ve Aksu EXPO’ya kadar raylı sistem istiyoruz’ diyorsanız, proje 23 Nisan 2016 tarihinde hizmetinize hazır hale gelecek” diye konuştu.

İLERİDE HALK İSTERSE HATLARI GENİŞLETİRİZ

Başkan Türel şöyle devam etti: “Biz bu hizmetleri sizler için yapıyoruz. Halk evet derse artık Yeşilova, Kızıltoprak, Mehmetçik, Kırcami bölgesinde yaşayan bütün vatandaşlarımız, dünyanın en modern en çağdaş taşıma araçlarına binerek doğruca otogara, kent merkezine ulaşabilecek. Vatandaşlarımız isterse ileride bu hatları genişletmemiz de söz konusu olacak. O zaman belki de buradan bindiğinizde tıp fakültesi, devlet hastanesi ve otogar hatta Varsak’a ulaşabileceksiniz. Ama önceliğimiz acil ihtiyaçlarımız olan hastanelere ve otogarlara ulaşmak.”

VATANDAŞLAR VE MUHTARLAR ‘EVET’ DEDİ

Toplantılarda, sözlü olarak vatandaşlara, “Raylı sisteme evet diyecek miyiz” sorusunu soran Başkan Türel, “Evet” yanıtı aldı. Toplantıya katılan muhtarlar ve vatandaşlar projeye tam destek verdi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, “Bu projeye hayır demek deliliktir çılgınlıktır.”

Yeşilova Mahalle Muhtarı ve Muratpaşa Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan “Raylı sistemle ilgili görüşlerimiz çok olumlu. Antalya’mıza yapılan en hayırlı işlerden biri olduğuna inanıyorum. Projenin adını duymak bile bize yetti. Halkımız çok mutlu. Yüzde 90’ı olumlu bakıyor. Buradan Otogar Kepezaltı’na, Havaalanı ve Aksu’ya gidebileceğiz.”

Meydan Kavağı Mahalle Muhtarı Mehmet Budaklı ”Ben belediyeden broşür aldım ve mahallemde dağıttım. Herkesten olumlu tepkiler aldım. Antalya’nın geleceği için, ulaşım sorununu çözmek için bu raylı sistem çok iyi olacak. Mahalleli canla başla bu projenin gerçekleşmesini istiyor. Millet için ülkemiz için çok iyi bir proje. Başkanımız diğer Antray’ı yaptığında da çok tepki gösterilmişti ama şimdi herkes Allah razı olsun diyor.”

Kızıltoprak Mahallesi Muhtarı Mustafa Yılmaz, “Halkın tepkisi süper. Yüzde 99’u olumlu buluyor. Bundan daha güzel bir faaliyet düşünemiyorum. Her zaman Menderes Türel kazanırsa, Antalya kazanır dedim ve öylede oluyor.”

Hayriye Öztürk, “Sayın başkanımı destekliyorum. Bu projeyle ilgili, geçmişte yaşanan raylı sistem sıkıntıları göz önüne alıp ona göre bir politika izliyor başkanımız. Ben esnaf çocuğuyum. Raylı sistem yapılırken esnaf sıkıntı yaşayacaktır ama gelişmek için bunların olması gerekiyor.”

Yazar

Bir Yanıt bırak

*