web counter

Op. Dr. Hasan Pınar ve Diyetisyen Zeynep Başyiğit Çağımızın Hastalığı Obeziteyi Anlattı

Özel OFM Antalya Hastanesi doktorlarından Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Pınar ve Diyetisyen Zeynep Başyiğit, DRN Ajans PR’ın Akra Barut Otel’de düzenlemiş olduğu kahvaltıda obezite hastalığı, tüp mide ameliyatı ve sonrasında nasıl beslenilmesi gerektiğine dair önemli bilgiler verdi.

Op. Dr. Hasan Pınar ve Diyetisyen Zeynep Başyiğit Çağımızın Hastalığı Obeziteyi Anlattı

 

Obezitenin geçmişten günümüze uzantısından bahseden Op. Dr. Hasan Pınar, çağımızın hastalığı olan obezitenin toplumumuzda ‘’Kilolu insan makbul insan’ şeklinde karşılandığına dikkat çekerek, ‘Modern hayatta her şeyimizi etkileyen çok ciddi bir hastalık. Dünya belki en modern dönemini yaşıyor. Bu modernizmin gerektirdiği hareketsiz yaşam, bunun yanında hazır gıdalara çabuk ulaşım, bu hastalığa davetiye çıkarıyor. İlk çağlardan günümüze kadar insanoğlunu değerlendirdiğimizde, insanoğlu en kilolu dönemini yaşıyor’’ şeklinde konuştu.

Obezitenin aşırı kiloluluk olmadığına dikkat çeken Pınar, alınan fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasını obezite olarak değerlendirdi. Pınar, ‘’Her kilolu hastaya obez demiyoruz. Obez olması için yağ birikiminin hat safhada olması gerekiyor. Vücut yağı erkeklerde yüzde 12-18, kadınlarda yüzde 20-30 arasında ise normal karşılıyoruz. Bu rakamlardan fazla olursa obezite olarak değerlendiriyoruz. Obezite Cerrahisi ile bu sorunu düşük risklerle çözebilmekteyiz. Gelişebilecek kalp ve dolaşım problemleri, kanser gelişimi, felç gibi hayati risk taşıyan hastalıkları da bu yolla rahatlıkla önlemiş oluyoruz.’’ dedi.

Diyetisyen Zeynep Başyiğit ise obezite cerrahisi ameliyatı sonrası beslenme hakkında bilgiler verdi. Ameliyat sonrası midenin yeniden kodlanmaya hazır hale geldiğini belirten Başyiğit, “Obezite cerrahisi ameliyatı olacak hastalara, her zaman bunun onlara sağlıklı beslenmek için verilmiş bir fırsat olduğunu söylüyorum. Ameliyat sonrası hastaları iki hafta sıvı, iki hafta püre, sonraki 2 hafta ise sulu yumuşak gıdalarla kademeli olarak normal beslenmeye geçiriyoruz. İlk üç ay en önemli süreç. Gaz yapıcı besinler, asidik ve gazlı içecekler ile baharatlardan uzak durulmalı. Operasyon sonrası herhangi bir sıkıntı yaşamamak için birey en az bir yıl süre ile diyetisyen ve doktor kontrolünde olmalı’’ dedi.

Yazar

Bir Yanıt bırak

*