web counter

Her 10 Kadından 1‘İ Hiv Taşıyor

DRN Ajans&PR tarafından organize edilen Cumartesi Kahvaltılarının bu haftaki konuğu OFM Hastanesi Jinekoloji Uzm. Op. Dr. Derya Aksu oldu. Kadın Doğum ve Jinekoloji hakkında katılımcılara önemli bilgiler veren Aksu, kadınlarda sıklıkla görülen kanser türlerin hakkında da detaylı açıklamada bulundu.

Her 10 Kadından 1‘İ Hiv Taşıyor

DRN Ajans&PR tarafından organize edilen ve alanında uzman doktorların özel sunumlar yaptığı Cumartesi Kahvaltıları bu hafta da Akra Barut Otel’de gerçekleştirildi. Bu haftaki konuğu Jinekoloji Uzm. Op. Dr. Derya Aksu olan etkinlikte kadın katılımcılara önemli bilgiler aktarıldı. Kadınların 6 ayda bir uzman bir doktora muayene olmaları gerektiğini belirten Aksu, kadın doğum kontrollerinde teşhis ve tanı aşamasında ultrason ve histeroskopi’nin etkin bir yöntem olduğuna dikkat çekti.
Oldukça aygın olan ve her 10 kadından birinde mutlaka görülen HIV virüsünün özellikle orta yaş bayanlarda daha çok ortaya çıktığına dikkat çeken Aksu, “Böyle bir virüs varsa panik yapmaya gerek yok. Bugün virüs kaptık yarın öleceğiz diye de bir şey yok. Kanserin 5 değişik evresi var. Bu evreler her aşmamasında kendi kendini yok edebilir ya da çoğalabilir. Bu konuda alınması gereken önlemlerin başında ise HIV virüsü aşısı geliyor. Hem kız hem erkek çocuklarına genç yaşta bu aşıları yaptırın ileri ki dönemlerde her iki taraf açısında da tedbirinizi almış olursunuz” şeklinde konuştu.
Yaş İlerledikçe Kanser Riski Artıyor
Vücutta bulunan her virüslü hücrenin kanser olmadığını aktaran Aksu, “Bunun yanı sıra 5 genetik yapıdan birinde kanser varsa bile kişi risk altındadır. Yaş faktörü de göz önüne alındığında diğer’ kanser türlerine yakalanma olasılığı ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar sonucunda her 10 kadından 8’i rahim kanseri ya da riski taşımakta” dedi.
Cilt Kanseri Riski
Kadınlar için riskli kanser türlerinden birinin de cilt kanseri olduğuna dikkat çeken Aksu, cilt kanserinin özellikle ayak tabanından başladığı ve ilk belirtilerin burada ortaya çıktığı belirterek, “Ayakaltındaki bazı benler ve lekeleri kılcal darlarda belirginlikler kanser belirtisi olabilir. Bu belirtileri fark ettiğimiz anda doktorunuza başvurun” ifadelerini kullandı.

 

Yazar

İlgili Haberler

Bir Yanıt bırak

*