web counter

Cumartesi Kahvaltıları’nda Konuk Uzm. Dr. Tevfik Sarıkaya

DSC_0998

Cumartesi Kahvaltıları’nın konuğu Özel OFM Antalya Hastanesi Üroloji Uzm. Dr. Tevfik Sarıkaya oldu. Böbrek taşı ve ileri yaşlarda görülen idrar yolları hastalıkları hakkında katılımcılara önemli bilgiler veren Tevfik Sarıkaya, kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülen hastalıklar ile ilgili de detaylı açıklamalarda bulundu.

Bu haftaki konuğu Üroloji Uzm. Dr. Tevfik Sarıkaya olan etkinlikte katılımcılara Böbrek taşı, İdrar yolu ve ilerleyen yaşta oluşabilecek hastalıklar ile ilgili bilgiler aktarıldı. Sarıkaya; “Günümüzde böbrek taşlarının oluşumunu engellemek için ve düşürülmesine yardımcı olmak için günde en az 2 litre yaz aylarında da 3 litre kadar su içilmesinin gerektiğini söyledi. Böbrek taşı oluşumunda en önemli şeyin beslenme ile alakalı olduğunu vurguladı. Sarıkaya ilerleyen yaşlarda heyecanlanma, gülme, gerilme gibi durumlarda idrar kaçırma gibi durumların, idrar tutmaya yarayan kanalların giderek zayıflamasından dolayı veya idrar torbası düşüklüğünden olabileceğini belirtti. Zayıflamış olan kaslar için katılımcılarına kendilerinin yapabilecekleri birkaç hareket ile ilerleyen zamanda güçlendirebileceklerini veya hastanelerinde bulunan bunun için özel olarak getirilmiş bir terapi koltuğu ile birkaç seansta hastalarının %70-80 oranda düzeldiğini belirtti. İdrar torbası düşüklüğünün de kolay bir cerrahi işlemle halledilip en kısa sürede hastaların normal yaşama döndüklerini belirtti.
Uzm. Dr. Tevfik Sarıkaya katılımcılara 6 ayda bir düzenli olarak kontrol yapılmasının faydalı olacağını, Böbrek taşının erken teşhis edildiğinde daha kolay tedavi edileceğini, dikkat edilmeyen ve geciktirilen durumlarda böbreğin zarar görebileceğini söyledi.

 

Yazar

Bir Yanıt bırak

*